Użytkownicy soczewek kontaktowych wyrażają się o nich z dużym uznaniem. Mogą dzięki nim mieć pełen komfort widzenia, uprawiać sport etc. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że pierwsza aplikacja może przysparzać pewnych trudności – choćby z powodu obaw związanych z wykonywaniem czynności na gałce ocznej. Nie trzeba się martwić, gdyż tak naprawdę to prosty, bezpieczny zabieg. Po uzyskaniu wprawy nie powinien zajmować więcej niż kilkanaście sekund.
Pierwsza aplikacja soczewek kontaktowych
Samodzielną aplikację soczewek poprzedza wywiad prowadzony przez specjalistę optometrii, badanie oraz dobór akcesoriów przez specjalistę. W przypadku prostej wady wzroku przymierzanie soczewek odbywa się na tej samej wizycie. Jeżeli natomiast potrzebna będzie np. korekcja wady soczewkami progresywnymi albo torycznymi, optometrysta musi je najpierw sprowadzić. W takiej sytuacji mierzenie ma miejsce dopiero na kolejnym spotkaniu – zwykle po kilku dniach.
Po dopasowaniu produktu do wady wzroku pierwszą aplikację przeprowadza optometrysta. Ewentualnie może poprosić pacjenta o założenie soczewek, jednocześnie ucząc go, jak robić to prawidłowo. Sam zainteresowany nie powinien się przy tym stresować ani spieszyć. Być może nie uda się założyć ich za pierwszym czy drugim razem. Optometrysta służy radą, udziela wskazówek, a przede wszystkim pilnuje, aby pacjent nie podrażnił sobie gałek ocznych.
Jak dbać o soczewki kontaktowe?
Po aplikacji optometrysta analizuje ostrość widzenia w soczewkach, a także ocenia ułożenie ich na oczach. Sprawdza, czy zostały optymalnie dopasowane, czy mają odpowiednią ruchomość etc.
Ostatni krok to nauka zdejmowania soczewek kontaktowych. Po upewnieniu się, że pacjent umie robić to we właściwy sposób, specjalista przekazuje mu akcesoria, a następnie kończy konsultację.