Nowe okulary a dziwne widzenie. Co z adaptacją?

Nowe okulary a dziwne widzenie. Co z tą adaptacją?

Odbieramy nowe okulary i niespodzianka, widać – ale jakoś dziwnie widać.
Tak to się zdarza, zwłaszcza jeśli zmieniła się wada i w okularach mamy nowe moce soczewek. Pamiętajmy, by nie oceniać jakości nowych szkieł od razu – do adaptacji potrzebny jest czas. Jeśli jednak czas mija, a my nadal nie możemy się przyzwyczaić do nowych okularów, trzeba zgłosić się do optyka. To mogą być źle dobrane okulary.

Czytaj więcej »
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne - czy to możliwe?

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – czy to możliwe?

Zbliża się lato, a więc i słońce – czas pomyśleć o okularach słonecznych. Co jeśli potrzebujemy korekcji wady wzroku? Czy możemy zrobić okulary przeciwsłoneczne z korekcją? Oczywiście że tak! Są 4 możliwości: okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, okulary ze szkłami barwionymi, okulary z soczewkami fotochromowymi i okulary z nakładką przeciwsłoneczną.

Czytaj więcej »
Kto to jest optometrysta, optyk i okulista?

Kto to jest optometrysta, optyk i okulista?

Kiedy doświadczamy uciążliwych problemów z widzeniem, czujemy, że musimy udać się do specjalisty, ale często nie wiemy, z czyjej konsultacji najlepiej skorzystać w tym konkretnym przypadku. Wątpliwość ta jest w pełni zrozumiała, ponieważ „problemy z widzeniem” są rozwiązywane przez różnych specjalistów, m.in. optometrystów, okulistów i optyków. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie zajmują się ci specjaliści.

Czytaj więcej »
Jak wybrać okulary do prowadzenia samochodu?

Jak wybrać okulary do prowadzenia samochodu?

Jakie okulary dla kierowców? Pod tym pytaniem mieści się spory temat. W pierwszej kolejności okulary do samochodu powinny korygować wadę wzroku, o ile takowa jest. Brak właściwej korekcji szczególnie w warunkach mezopowych (szarówka) i skotopowych (wieczór, noc) powoduje powstawanie oślepiających rozbłysków. Zmierzch i noc to pory dnia, kiedy źrenica oka rozszerza się, a to powoduje nasilenie objawów wad wzroku.

Czytaj więcej »
Co to są okulary progresywne?

Co to są okulary progresywne i jak się przyzwyczaić do nich?

Zakładamy na nos nowe okulary progresywne, a tu niespodzianka: jakoś dziwnie widać. To typowa sytuacja występująca przy nowych okularach, zwłaszcza progresywnych. Ten rodzaj okularów ma swoje zalety, jak i wady. Warto wiedzieć, jak działają okulary progresywne, aby zrozumieć, dlaczego trzeba się do nich przyzwyczaić.

Czytaj więcej »