Kiedy doświadczamy uciążliwych problemów z widzeniem, czujemy, że musimy udać się do specjalisty, ale często nie wiemy, z czyjej konsultacji najlepiej skorzystać w tym konkretnym przypadku. Wątpliwość ta jest w pełni zrozumiała, ponieważ „problemy z widzeniem” są rozwiązywane przez różnych specjalistów, m.in. optometrystów, okulistów i optyków. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie zajmują się ci specjaliści. Przekazana wiedza może być dla Państwa wskazówką przy wyborze właściwego specjalisty, który będzie najbardziej pomocny przy rozwiązaniu danego problemu ze wzrokiem.

Optometrysta – czym się zajmuje?

Optometrysta prowadzi pomiary wad wzroku – określa potrzebną wartość korekcji, dobiera formę korekcji tj. okulary, soczewki kontaktowe, lupy i inne pomoce wzrokowe. Specjalista optometrii także zajmuje się badaniem i diagnozowaniem zaburzeń wzroku – w przypadku zmian sugerujących nieprawidłowości kieruje pacjentów do lekarza specjalisty. Optometryści prowadzą również terapię i ćwiczenia wzrokowe. Badanie w gabinecie optometrycznym trwa od 20 do 30 minut, czasami dłużej.

Czy optometrysta to lekarz?

Pomimo że w Specyfikacji Zawodów i Specjalności optometryści zostali przypisani do specjalistów do spraw zdrowia, to optometrysta nie jest lekarzem. Optometrysta jako specjalista dobiera korekcje, bada i diagnozuje zaburzenia wzroku, ale nie leczy chorób oczu. Przykładowo problemy z widzeniem i dobór okularów czy soczewek kontaktowych to rola optometrysty – ale zapalenie spojówek czy urazy oka to już domena lekarza okulisty.

Jak wygląda wizyta u optometrysty?

Zacząć należy od informacji, że w Polsce optometrysta nie używa żadnych środków farmakologicznych porażających akomodację, więc na badanie można przyjechać samochodem. Czas trwania badania to średnio od 20 do 30 minut, choć bywa dłużej. Sama wizyta przebiega zazwyczaj w schemacie: wywiad, pomiary i przymiarka wstępnej korekcji.

Należy pamiętać, że pomiary, jakie wykonuje optometrysta – ich rodzaj i ilość, optometrysta ustala adekwatnie do sytuacji, więc nie można przewidzieć dokładnego czasu trwania badania.

Badanie u optometrysty składa się z trzech etapów

W pierwszej kolejności jest to wywiad – to ważna część, gdyż optometrysta musi ustalić dokładnie, jaki jest problem z widzeniem, jaką korekcję i jej typ dobrać oraz czasami musi być świadomy innych komplikacji, jakie niosą ze sobą niektóre choroby ogólne – jeżeli występują. Po ustaleniu potrzeb klienta optometrysta przystępuje do pomiarów. Obecnie w gabinecie optometrysty zazwyczaj jest dużo elektroniki i komputerów – to taki symbol naszych czasów. Digitalizacja urządzeń pomiarowych znacznie przyśpiesza i ułatwia zarówno pracę optometrysty, jak i zwiększa komfort badania dla pacjenta. Gdy już mamy wyniki, można przymierzyć wstępną korekcję i przekonać się samemu naocznie, jak widać po zaproponowanej korekcji wzroku. To jest właśnie ostatni etap badania u optometrysty.

Kto lepiej dobierze okulary – okulista czy optometrysta?

Okulista a optometrysta – czym się różnią?

to nieoczywiste pytanie, które zadaje sobie wiele osób przed wyborem specjalisty od problemów ze wzrokiem. Optometrysta od okulisty różni się polem działania. Okuliści zajmują się głównie leczeniem chorób narządu wzroku, dodatkowo dobierają korekcję, natomiast należy pamiętać, że czas wizyty okulistycznej jest ograniczony i nie zawsze okulista zdąży wykonać badanie refrakcji.

Optometryści zajmują się szeroko pojętą korekcją wad wzroku, jak również rehabilitacją i ćwiczeniami wzroku oraz wykonywaniem okularów. Dla optometrysty badanie refrakcji, równowagi mięśniowej, stanu akomodacji – czyli czynników bardzo ważnych dla komfortowej korekcji wzroku – są podstawowym elementem pracy, ponieważ optometryści specjalizują się w tej dziedzinie. Optometryści także zajmują się terapią widzenia – to temat dotyczący najczęściej dzieci niedowidzących i zezujących, aczkolwiek ten wątek jest przedmiotem działalności także ortooptysty, czyli specjalisty od ćwiczeń i terapii wzroku. Specjalności zawodowych związanych z widzeniem jest jeszcze więcej ale nie będę się na ten temat rozpisywał.

Optometrysta czy okulista – do kogo najlepiej się wybrać z problemem ze wzrokiem?

Reasumując, receptę na okulary wystawi zarówno okulista, jak i optometrysta. Która korekcja będzie lepiej dobrana, zależy od osoby badającej i jej doświadczenia w tym temacie i nie wiązałbym tego z tytułem zawodowym, ale z doświadczeniem, praktyką i czasem poświęconym pacjentowi. Optyka szybko się rozwija, ciągle pojawiają się nowości na rynku okularów, soczewek kontaktowych i pomocy wzrokowych, więc każdy specjalista musi poświęcić trochę czasu, aby być na bieżąco. Dzięki śledzeniu nowości w branży i dbałości o stały rozwój optometrystów możemy zapewnić naszym klientom wysokiej jakości bezpłatne badanie wzroku w Łodzi towarzyszące doborowi i zakupowi okularów.

Optyk a okulista – różnica

Czym się różni optyk od okulisty – to ostatnia kwestia, którą trzeba wyjaśnić w tym artykule, aby mieli Państwo komplet informacji. Domeną optyków okularowych jest wykonywanie okularów i pomocy wzrokowych na podstawie recept od optometrystów lub okulistów. Kiedy zostanie wystawiona recepta na okulary czy soczewki kontaktowe, możemy ją zrealizować u optyka. Można przyjąć, że optyk to następna osoba, z którą pacjent musi się spotkać, kiedy zostanie przepisana mu recepta.

Czym zajmuje się optyk – podsumowanie

Optyk oprócz wykonywania okularów zajmuje się także ich naprawą i konserwacją. Dodatkowo u optyka możemy nabyć soczewki kontaktowe, akcesoria optyczne i pomoce wzrokowe. Optyk także doradzi typ i rodzaj okularów w tym soczewek okularowych. Optycy dopasowują też oprawy okularowe do budowy anatomicznej pacjenta, co czasami zaskakuje, gdy okulary położone na stole “sterczą” i wyglądają na krzywe a na nosie leżą prosto. Tak – nie jesteśmy symetryczni, a więc często uszy znajdują się na różnej wysokości, to samo dotyczy brwi. Domeną optyka jest więc dobrać rodzaj i typ oprawki okularowej oraz ją wyprofilować aby była wygodna i równo leżała na nosie. Mam nadzieję że teraz nieco rozjaśniłem różnice między optykiem, optometrystą a okulistą. Jeśli potrzebują Państwo konsultacji optometrycznej, profesjonalnego badania wzroku lub doboru okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych czy innych pomocy wzrokowych zapraszamy do skorzystania z usług w naszym salonie Optyk Łódź lub Optyk Andrespol.