Zamawiamy nowe okulary i jesteśmy pytani czy życzymy sobie żeby soczewki okularowe były pokryte powłoką antyrefleksyjną. Co to jest i czy to w ogóle jest potrzebne. Otóż soczewki okularowe oprócz korekcji wady wzroku wprowadzają niestety do widzianego obrazu odblaski. Soczewki mają pewien parametr zwany reflaktancją zwłaszcza w soczewkach pocienianych tzw. wysokoindeksowych jest niestety wysoki. To oznacza że intensywność odblasków i widzianych odbitych obrazów na soczewce będzie wysoka i mocno widoczna. Inaczej można powiedzieć im wyższa reflaktancja tym mniej przejrzysta będzie soczewka. Jeśli przykładowo reflaktancja dla soczewki wykonanej z materiału CR39 bez powłoki antyrefleksyjnej dla długości fali 555 nm wynosi 6% to oznacza że taka soczewka posiada 94% transmitacji czyli 94% światła przejdzie przez soczewkę i utworzy ostry obraz widziany okiem a 6% światła utworzy męczące i utrudniające widzenie odblaski. Na pierwszy rzut oka to może enigmatyczne tłumaczenie ale uogólniając im więcej odblasków tym trudniej nam się patrzy i nasze oczy są bardziej zmęczone.

Co daje antyrefleks w okularach

Zadaniem powłoki antyrefleksyjnej nakładanej na soczewki okularowe jest redukcja ilości męczących odblasków. Można powiedzieć że idea powłoki antyrefleksyjnej opiera się na zjawisku interferencji fali światła ustawionej tak że fala odbijając się od soczewki wchodzi w interferencję z drugą falą o odpowiednio przesuniętej fazie dzięki antyrefleksowi i ulega wytłumieniu. Antyrefleks tłumiąc odblaski zwiększa przejrzystość soczewek okularowych, dzięki czemu widzimy “czyściej” a zarazem ilość drażniących odblasków na soczewce maleje. Często słyszy się że soczewki z antyrefleksem bardzo się brudzą i trudno je wyczyścić. Obecnie soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi bardzo często są pokryte dodatkowymi powłokami w tym min. powłoką oleofobową która ułatwia czyszczenie soczewek, więc problem czyszczenia soczewek jest znacząco zredukowany. Natomiast widoczność zabrudzeń na powierzchni soczewki to efekt zwiększonej przejrzystości szkieł z antyrefleksem. Zabrudzenia bardziej widać bo takie soczewki dają czystszy obraz i ewentualne odciski palców bardziej widać, tak jak mocno widać nawet małą kroplę czerwonego barszczu na białym obrusie. Na soczewkach bez antyrefleksu odciski palców nie są tak widoczne bo toną w licznych odblaskach.

Dla kogo okulary z antyrefleksem

Antyrefleks jest tylko opcją którą można wybrać przy zamawianiu okularów, aczkolwiek polecam zawsze korzystać z niej ponieważ zwiększa nam komfort widzenia. Utarło się przekonanie że antyrefleks jest dla osób pracujących z komputerami czy dla kierowców. Otóż nie, antyrefleks jest dla każdego kto ceni sobie jakość widzenia. Komu nie przeszkadzają odblaski i olśnienia od odbitych świateł w soczewkach okularowych?

Rodzaje antyrefleksu w okularach

Owszem jest kilka rodzajów takich powłok o różnych specjalizacjach. Istnieje antyrefleks dla kierowców który szczególnie dobrze redukuje odblaski w porze zmierzchu i nocnej kiedy to zwiększa się udział w widzeniu komórek światłoczułych zwanych pręcikami. Pręciki mają największą czułość dla fal o długości 507 nm czyli fal przeważających w porze nocnej, i taki antyrefleks dla kierowców najlepiej tłumi odblaski pochodzące z fal światła o długości 507 nm. Występuje też antyrefleks zapewniający zwiększoną ochronę przed szkodliwym światłem niebiesko fioletowym tzw. High Energy Visual (HEV). Obejmuje ono długość fal od 436 nm do 495 nm. Taki typ antyrefleksu jest zalecany dla osób które sporo czasu spędzają z komputerem, telewizorem czy smartfonem. Obecnie monitory w większości LED-owe emitują sporo światła niebieskiego. Aczkolwiek należy mieć świadomość że światło niebieskie jest naturalnym składnikiem światła dziennego i jest nam potrzebne lecz w odpowiedniej ilości. Istnieje podejrzenie że nadmiar światła niebieskiego może być szkodliwy dla oka, dokładnie komórek światłoczułych siatkówki. Dodatkowo ekspozycja lub jej brak na światło niebieskie zmienia naszą gospodarkę hormonalną, chodzi o wydzielanie melatoniny, hormonu regulującego nasz biologiczny zegar czuwania i snu. Wieczorem i w porze nocnej lepiej unikać nadmiaru ekspozycji na światło niebieskie ponieważ daje ono sygnał naszemu organizmowi że jest dzień i może utrudniać sen. Zatem kiedy wieczorem oglądamy nasz ulubiony serial czy spoglądamy w telefon lub komputer to dobrze by było gdybyśmy na nosie mieli soczewki z filtrem niebieskich promieni. Pamiętać też należy że soczewki okularowe zawsze powinny być wyposażone w filtr UV chroniący nas przed światłem z zakresu UV A i B. Światło ultrafioletowe uszkadza struktury oka i jest przyczyną wielu schorzeń oczu np. zaćma, skrzydlik itp. Na szczęście z antyrefleksem zazwyczaj sprzężony jest również filtr UV, gdyż antyrefleks występuje zazwyczaj w towarzystwie innych powłok i warstw np. oleofobowej – ułatwiającej czyszczenie, hydrofobowej przyśpieszającej odparowywanie szkieł. Oprócz wymienionych wcześniej rodzajów antyrefleksu jest też antyrefleks bez wyszczególnionej specjalizacji, który ogólnie poprawia jakość widzenia zmniejszając odblaski na soczewkach. Warto też wspomnieć że powłoka antyrefleksyjna redukuje odblaski na soczewkach okularów, nie redukuje odblasków na szybie samochodowej bo o to często pytają kierowcy. Otóż szyba samochodowa jest również źródłem odblasków ale na ten rodzaj odblasków okulary z antyrefleksem nie mają wpływu.

Kolory antyrefleksu w okularach

Często widzimy na okularach kolorowy odblask na szkłach, otóż właśnie resztkowy odblask jaki zawsze powstaje pomimo powłok antyrefleksyjnych posiada barwę. Kolor odblasku zależy od rodzaju antyrefleksu i podłoża na jakim jest położony, chodzi tu o tzw. współczynnik załamania światła dla materiału soczewki. Wśród obserwowanych kolorów często widzimy niebieski, zielony czy bursztynowy odblask. Niebieski kolor odblasku cechuje soczewki z antyrefleksem z filtrem niebieskich promieni światła. Ciekawy jest też fakt że w takich okularach postrzegane barwy też są nieco zmienione tj. przesunięte w kierunku żółtego koloru, zatem osoby dla których ważna jest jakość odwzorowania koloru np. dentyści czy graficy muszą mieć świadomość że okulary tego typu zakłócają odbiór barw. Zielony kolor odblasku cechuje zazwyczaj zwykły antyrefleks bez określonej specjalizacji. Bursztynowy odblask to najczęściej odblask z soczewek okularowych dedykowanych kierowcom. Po więcej informacji i profesjonalne badanie wzroku zapraszamy do naszych salonów optyk Łódź gdzie uzupełnimy informacje