Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – czy to możliwe?
Zbliża się lato, a więc i słońce – czas pomyśleć o okularach słonecznych. Co jeśli potrzebujemy korekcji wady wzroku? Czy możemy zrobić okulary przeciwsłoneczne z korekcją? Oczywiście że tak! Są 4 możliwości: okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, okulary ze szkłami barwionymi, okulary z soczewkami fotochromowymi i okulary z nakładką przeciwsłoneczną.
Okulary korekcyjne z polaryzacją
Okulary słoneczne z polaryzacją to bardzo skuteczna forma ochrony przed światłem. Tego typu szkła oprócz przyciemnienia, które redukuje nadmiar światła, dodatkowo blokują odblaski od płaskich poziomych powierzchni, np. odblaski mokrego asfaltu na drodze, odblaski od lodu i śniegu, odblaski od wody. Ten typ okularów szczególnie dobrze się sprawdza w aktywnościach blisko środowisk wodnych, jak wędkarstwo, żeglarstwo, ale nie tylko – korzystają z niej często także narciarze.
Polaryzacja sprawdza się też na drodze, gdzie poprzez redukcję odblasków z jezdni ułatwia postrzeganie poziomych znaków drogowych, pasów czy przejść dla pieszych. Polaryzacja zmniejsza też uciążliwe odblaski od karoserii aut wokół nas.
Minusem okularów korekcyjnych z polaryzacją jest fakt, że przyciemniają, a czasami wręcz całkowicie zaciemniają, ekrany wyświetlaczy, np. ekran nawigacji. Tłumiąc odblaski, utrudniają też dostrzeganie lodu na drodze czy na stoku narciarskim.
Okulary z barwionymi szkłami
Okulary słoneczne z soczewkami barwionymi dają możliwość większego wyboru kolorów i odcieni. Mogą być też barwione gradalnie, czyli bardziej ciemne u góry i mniej u dołu. Zaletą tych okularów jest brak dodatkowego zaciemnienia wyświetlaczy – jak ma to miejsce w okularach polaryzacyjnych, choć nieco mniej skutecznie tłumią odblaski.
Szkła barwione pozwalają na nieco większą swobodę doboru koloru barwienia i jego natężenia, zwykle są też najtańszym rozwiązaniem.
Okulary fotochromowe
Okulary fotochromowe cechuje zmienne natężenie zabarwienia w zależności od intensywności nasłonecznienia. Można te okulary określić jako inteligentnie adaptujące się do warunków oświetleniowych.
Wśród szkieł fotochromowych wyróżniamy 3 typy:
- standardowe fotochromy, które reagują tylko na zewnątrz pomieszczeń, czyli zaciemniają się tylko na dworze, a w samochodzie i pomieszczeniach pozostają praktycznie białe z niewielkim zabarwieniem.
- fotochromy do samochodu dla kierowców barwiące się również w aucie i pomieszczeniach, choć natężenie ich zabarwienia wewnątrz auta i pomieszczeń jest sporo słabsze, tj. do około 50%. Takie soczewki zazwyczaj w pomieszczeniach są nieco zabarwione, bo reagują na światło np. lamp.
- okulary fotochromy z polaryzacją dla kierowców to połączenie soczewek wyżej opisanych z dołączonym filtrem polaryzacyjnym, dodatkowo tłumiącym odblaski. Te soczewki cechuje znaczne wstępne zabarwienie, więc nigdy nie są zupełnie jasne. Należy pamiętać że dołączona polaryzacja dodatkowo przyciemnia wyświetlacze lub całkowicie je wygasza.
W szkłach fotochromowych zawsze występuje mniejsze bądź większe zabarwienie wstępne – zwykle jest większe w fotochromach dedykowanych kierowcom.
Dodatkowo w niskich temperaturach okulary fotochromowe cechują się “nadwrażliwością” na światło i są ciemniejsze niż w wyższych temperaturach – należy o tym pamiętać w zimie. Warto też wspomnieć, że czasy reakcji na poziom oświetlenia wciąż zabierają sporo czasu – zwłaszcza dłużej trwa rozjaśnianie soczewek, to ma znaczenie, kiedy wchodzimy do ciemniejszych pomieszczeń lub wjeżdżamy do tunelu.
Okulary z nakładką przeciwsłoneczną
Kolejną możliwością są okulary z doczepianą do frontu oprawy przeciwsłoneczną nakładką. W tych okularach nie montuje się na stałe barwionych soczewek – to my sami decydujemy o tym, kiedy chcemy, żeby okulary były przeciwsłoneczne – doczepiając nakładkę. Pewnym ograniczeniem jest tu niestety moc soczewek korygujących montowanych w oprawie okularowej ponieważ zbyt grube soczewki uniemożliwiają założenie przeciwsłonecznej nakładki. Wadą tego rozwiązania są odblaski, jakie pojawiają się na nakładce i soczewkach korekcyjnych oraz to, że nakładkę można zgubić.
Jakiekolwiek rozwiązanie wybierzemy zawsze należy pamiętać że okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać filtr UV chroniący oczy od nadmiernego wpływu promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo należy unikać ekspozycji okularów słonecznych na wysokie temperatury, które mogą występować np. na desce rozdzielczej samochodu, gdyż grozi to uszkodzeniem soczewek.
Po więcej informacji i profesjonalne badanie wzroku zapraszamy do naszych salonów – w salonie optycznym Łódź chętnie uzupełnimy informacje.